Previous | Home | Next

Церква Святого Миколая або Костел Святого Миколая — одна з двох римо-Католицьких церков, що побудовані в Києві. Розташована у самому центрі міста на вулиці Великій Васильківський. Церква була сконструйована в 1899—1909 роках і побудована в готичному стилі київським архітектором Владиславом Городецьким, за проектом С. В. Валовського. Для будівництва костьол у В.В.Городецький застосував новий для того часу будівельний матеріал — залізобетон. Миколаївський костьол — одна з найцікавіших споруд архітектури початку XX ст. Збудований в стилізованих готичних формах з високими стрілчастими шпилями, вирізняється стрункими пропорціями, легкістю, ясністю композиційної структури. Керувати роботами по спорудженню католицького костьолу було доручено ще молодому на той час київському архітектору В. В. Городецькому, який, проте, вже показав себе здібним зодчим. На цій будові розкрився його талант архітектора, будівельника, організатора робіт. Складними були ґрунти, складною виявилася конструкція споруди, шпилі якої мали здійнятися на 62 метри. І тут Городецький запропонував чимало цікавих інженерних вирішень, нових на той час. Фундаменти вперше в Європі довелося закладати на бетонних палях - винахід київського інженера А. Е. Страуса. У конструкціях споруди широко використовувався новий будівельний матеріал - залізобетон. Скульптурні роботи виконувались у майстерні інженера А. Саля. Будівля у стилізованих готичних формах із високими стрільчатими вежами була закінчена 1909 року. У 1909 p. костьол було освячено, хоча споруда й не була остаточно добудована.
Після 1917 pоку костьол закрили. У 1930-ті роки він використовувався як складське приміщення, пізніше тут був розташований архів. Під час Великої Вітчизняної війни будівля храму була значно зруйнована.
У грудні 1978 p. було прийнято рішення Ради Міністрів УРСР про створення у Києві Республіканського будинку органної і камерної музики Міністерства культури УРСР та переобладнання для його концертного залу приміщення колишнього Миколаївського костьолу. Розміщення концертного залу в приміщенні колишнього костьолу вимагало проведення великої кількості робіт, необхідних для його функціонування в новій якості. Водночас з реставрацією (автор проекту О.Граужис) проводилась і часткова реконструкція (автор проекту І.Тукалевський).
Особлива увага приділялась естетичному оформленню та створенню комфортних умов залу. Для оформлення інтер‘єрів Будинку були виготовлені в Прибалтиці кольорові вітражі, на Львівській меблевій фабриці — м‘які стилізовані меблі, в Ківерцях Волинської області — високоякісний паркет. Спеціально для концертного залу майстрами фірми «Rieger-Kloss» (м. Крнов, Чехословаччина) було сконструйовано великий концертний орган. При конструюванні органу майстри намагалися наблизити його зовнішній вигляд до архітектурного стилю костьолу, що об‘єднало унікальну архітектуру з унікальним інструментом.
З лютого 1980 в перебудованому під концертний зал приміщенні Миколаївського костьолу розташований Національний будинок органної та камерної музики України.