Previous | Home | Next
|
Байкова гора - це височина на території Голосіївського району. Назва виникла після 1830, коли ця місцевість була подарована за заслуги перед вітчизною Байкову П. І. (1772-1848) - генералу, учаснику Вітчизняної війни 1812, який заснував тут хутір. У 1831 на частині земель хутора було влаштовано Байкове кладовище. У кінці 19 століття при будівництві залізничної станції виявлено залишки пізньопалеолітної стоянки (Протасів яр).
Байкове кладовище було відкрито на Байковій горі в 1834 для поховання осіб католицького, лютеранського та православного віросповідання. У 80-х роках 19 століття почало формуватися Нове Байкове кладовище, де у 1884 було закладено кам'яну церкву Вознесіння (арх. В. Н. Ніколаєв). До революції на Новому кладовищі були виділені дві ділянки для поховань професорів та викладачів Київського університету. На Байковому кладовищі є склепи роботи архітектора В. В. Городецького та В. М. Ніколаєва. В даний час кладовище для масових поховань закрито. Головна алея нового Байкового кладовища - пантеон державних і партійних діячів, письменників, артистів та ін. Після Великої Вітчизняної війни виділено ділянки для загиблих воїнів і поховань військовослужбовців. Нині на Старому Байковому кладовищі існує 7 ділянок, на Новому - 51. З 1982 поховання урн проводиться в колумбарії.
Байкове кладовище у Києві - величезна "царство мертвих", адже за 180 років існування воно прийняло в свою землю десятки тисяч людей, багаторазово виросло в розмірах, досягши до сьогоднішнього дня території в 20 гектарів. У різних його частинах покояться і прості смертні, і державні діячі найвищого рангу. Тут поруч, в одній землі, лежить і "непримиренна опозиція" (Щербицький, Чорновіл), і поети протилежних ідеологічних напрямків (Стус, Тичина), художники, актори, композитори, драматурги, письменники, лікарі, вчені, воєначальники, церковні та державні діячі , що творили з різним рівнем таланту і часто по різні сторони барикад. На цьому ж цвинтарі, всупереч православної церковної традиції, покояться і двоє відомих "самовбивць", за життя - впливові особистості великого державного калібру: Кравченко і Кирпа. На Байковому кладовищі - безліч існуючих і понині пам'яток: від низькопробних "творів мистецтва" до справжніх шедеврів архітектури і скульптури. Щоправда, стан більшості з них - плачевний.
|