Народжені українською землеюна главную

Наукову громадськість, як і значну частину нашого суспільства, дедалі більше цікавить життя і творчість людей в науці, техніці, віхи біографії яких, творча діяльність набувала знаковості і ще за їх життя. Певною мірою це пов’язано з характером епохи, в яку судилося формуватися особистості. ХХ століття виявилося напрочуд багатим на злами та круті повороти історії цілих народів та континентів. І зовсім не випадково, що саме серед таких, відмічених долею та часом людей, помітне місце займають вчені взагалі, визначні постаті керівників та інженерів провідної галузі енергетики зокрема, народжені українською землею у Прилуках, Золочеві, Іванівці та у інших населених пунктах України, або ті, хто тісно, родинно пов’язані з українською землею.
Хто вони, нобелівські лауреати, лауреати різних нагород та особистості світового визнання?Зелман Ваксман
Зельман Ваксман (США) – премія в галузі фізіології та медицини 1952 р. Народився у Прилуках Чернігівської області. Ілля Мечников (Франція) – премія в галузі фізіології та медицини 1908 р. Народився в с. Іванівка на Харківщині, закінчив Харківський університет, багато років працював в м. Одесі.
Тадеуш Рейхштейн (Швейцарія) – премія в галузі фізіології та медицини 1950 р. Народився у Влоцлавені, дитинство пройшло в м. Києві. Рональд Хофман (США) – премія з хімії 1981 р. Народився в Золочеві на Львівщині. Шмуель Йосип Агнов (Ізраїль) – премія з літератури 1966 р.  Народився у Бучачі Тернопільської області. Саймон Кузнець (США) – премія в галузі економіки 1971 р. Народився в Харкові.
Українське коріння (або тривалий час проживали в Україні) мають ще сім нобеліатів Гербер Браун (США) – премія з хімії 1979 р. Народився в Лондоні. Батьки – вихідці з України. Петро Капиця (Росія) – премія з фізики 1978 р. Мати -з української родини Стебницьких. Лев Ландау (Росія) – премія з фізики 1958 р. Навчався в Кіровограді, викладав у містах Сімферополі та Одесі. Михайло Шолохов (Росія) – премія з літератури 1965 р. Мати – українка. У свій час на Нобелівську премію були претендентами і наші письменники: І. Франко, М. Рильський, П. Тичина.
Багато знаменитих вихідців з України, можливо, й не дуже згадували про землю, що дала їм життя. Натомість, добре відомо про антиукраїнські настрої Олександра Солженіцина і Йосипа Бродського, Михайла Булгакова доля яких була пов’язана з нашим краєм. Та українська земля продовжує народжувати геніїв. Навіть сьогодні, в час економічних негараздів та значного впливу світової економічної кризи, наша країна має ким і чим пишатися. Иван ПулюйНе потрібно замовчувати, що відкриття рентгенівського проміння належить галичанину (фізику, електротехніку, будівельнику електростанцій, професору, доктору технічних наук Івану Пулюю, а не німцю К. Рентгену, якому 12 листопада 1901 р. було присуджено Нобелівську премію. На жаль, поведінка Рентгена залишилася незрозумілою. Пулюєві прийшлося змиритися. Як тут не згадати важливі слова Альберта Ейнштейна, з яким був добре знайомий Іван Пулюй (вчений неодноразово відпочивав на дачі у Пулюя, вони поруч мешкали у Празі в 1911 – 1912 роках): “ Не можу Вас нічим утішити: що сталося – не відстанеться. Хай залишається при Вас сатисфакція, що й Ви вклали свою частку в епохальне відкриття. Хіба цього мало? А коли на тверезий розум, то все має логіку. Хто стоїть за Вами, рутенійцями, - яка культура, які акції? Прикро Вам це слухати, та куди дінешся від своєї долі? А за Рентгеном – уся Європа”.
А все ж таки чому приховувалася інформація про доробок Пулюя у відкритті Х-променів? Можна сказати так: багатьом, на жаль, і вченим, і урядовцям впродовж довгого  часу не хотілося, щоб український народ на прикладах своїх представників науки міг усвідомити свою велич.
Б.П. Грабовський (його винахід довго замовчувався) – син відомого українського поета-класика П.А. Грабовського. Дитячі та юнацькі роки якого пройшли в Україні в селі Пушкарному (тепер Грабовському) Краснопільського району Сумської області. Згідно з правилом міжнародної конвенції про винаходи і додатковий патент №16733 підтверджують пріоритет Бориса Грабовського на першу в світі цілковито електричну Борис Грабовскийсистему телебачення. І коли вмикаєте телевізор, згадайте, що до цього дива причетний наш співвітчизник – Борис Грабовський. Ю.В. Кондратюк (Шаргей) – великий син українського народу, один з теоретиків світової космонавтики, та промислової вітроенергетики, народився у Полтаві.
Дослідження історії науково-технічного прогресу в енергетиці неможливе без виявлення, збереження, вивчення та популяризації пам`яток енергетичного обладнання, галузевої науки і техніки та особистостей, які внесли  вагомий доробок в розвиток вітчизняної і світової енергетики. Федір Аполлонович Піроцький, уродженець Полтавської губернії, в 1874 р. науково першим запропонував передавання „Механічної роботи на усяку відстань” за допомогою використання постійного струму шляхом подвійного перетворення електричної енергії в механічну.  Був творцем першого електричного трамваю. Геній Миколи Миколайовича Бенардоса, уродженця Херсонської губернії, в 1881 р. зміг першим примирити високу температуру плазми електричної дуги з холодним металом і здійснив електричне зварювання металів. Інформація про події минулого в енергетиці, рівень матеріально-технічного розвитку її, не тільки викликає значний пізнавальний інтерес, а й служить справі виховання, зберігає й акумулює досягнення суспільства, визначає шляхи його подальшого прогресу взагалі і розвитку енергетики зокрема.
Одним із засновників атомної енергетики, ядерного ракетобудування став колишній Президент академії наук СРСР, акад. О.П. Александров, який народився у м. Тараща, Київської області, закінчив Київський державний університет імені Т.Г. Шевченка. Міністри енергетики колишнього СРСР (вихідці з України): А. Майорець – бувший директор Запорізького трансформаторного заводу, Ю.К. Семенов – бувший керівник Донбасенерго, П.С. Непорожній - Великий Син хутора  Тужилів маленької Яготинщини на Київщині, який 23 роки незмінно керував міністерством. 13 липня 2010 року енергетичною спільнотою України буде відмічатись 100 річчя з дня народження Петра Степановича Непорожнього.
Цей перелік можна продовжувати дуже довго. А скільки ще потрібно повернути із небуття прізвищ видатних енергетиків, які внесли вагомий вклад в енергетику України?
Про це повинні знати учні, студенти, широкий загал суспільства для гідного вшанування їх пам’яті.
Буде доцільним згадати великих людей, які жили на нашій землі. Це і Ярослав Мудрий, який дбав про розвиток науки та суспільства. Відомо те, що Чарльз Дарвін є нащадком київської княжни Анни Ярославни. Видатний англійський учений Френсіс Гальтон у книзі “Спадковість генія” пояснював мудрість британського природознавця тим, що він (учений) походить від найрозумнішої жінки свого часу – королеви Анни, доньки Ярослава Мудрого.
Саме сьогодні ми можемо по справжньому ознайомитися із інтелектуальними здобутками інших народів і побачити досягнуте нами. Пора не насичувати західні ринки найкращим, що є у нас – нашими дорогими співвітчизниками.
Українське суспільство володіє високим потенціалом наукової і зокрема технічної думки у галузі енергетики та високоефективними технологіями, і сподіваюсь наступить той час, коли в генетично талановитій державі будуть реалізовані наукові здобутки, а світ належатиме тому, хто матиме демократичну, високоосвічену батьківщину. В українській державі обов’язково будуть Нобелівські лауреати, лауреати різних нагород та особистості світового визнання.

Володимир Циганенко

Цитування та використання будь-яких матеріалів порталу Etar на інших сайтах дозволяється лише з гіперпосиланням: www.etar.com.ua

в началов начало