Пошук „святого Грааля” – перспективного палива для атомних  електростанцій

uranium-nitrideУ Лос-Аламосі створили нове перспективне паливо для АЕС - нітрид урану. Синтез подібної речовини був справжнім "святим Граалем" для хіміків протягом десятиліть. (святий Грааль – чаша, з якої ніби то Христос зі своїми учнями пив вино під час Таємної вечері. У добу середньовіччя багато хто здійснював походи до Єрусалиму у пошуках цієї реліквії. Ці легенди пов’язані і з ім’ям славетного короля Артура та рицарів круглого столу, яким образ чаші з’явився у центрі столу під час засідання. На сьогодні у музеях та приватних колекціях Європи зберігається 4 різних чаші, господарі яких вважають, що саме їхня чаша є легендарним святим Граалем. Або Грааль - це дивовижна Любов, яка спалахує лише раз на тисячоліття, але її сила така, що вона здатна пробудити цілий народ. І шукати її варто у своєму серці). Вирішення проблеми відходів від атомних електростанцій у світовій енергетиці, це по суті пошук цієї реліквії в енергетиці, а в Україні, зокрема, ця проблема надзвичайно важлива. Нітрид урану може легко розривати дуже міцні вуглецево-водневі зв'язки, хоча при цьому молекула U-N незворотньо руйнується у ході поділу атомів водню та вуглецю. Проте, якщо вдасться зберегти нітрид урану у ході даного процесу, він стане комерційно вигідною альтернативою викопному паливу, оскільки є відмінним каталізатором, для виробництва пального з відходів. Вчені з Лос-Аламоської національної лабораторії використали фотоліз молекули урану азид-аніону, що містить один атом урану та три атоми азоту. На молекулу вплинули ультрафіолетовим випромінюванням: енергія фотонів змогла "розірвати" азот, у результаті чого утворилися молекули нітриду урану. Дотепер одержання даної речовини було дуже складною справою внаслідок суттєвої різниці атомних uranium-nitride2радіусів урану й азоту. Вперше американським вченим вдалося одержати стабільний молекулярний нітрид урану (U-N), де атом азоту зв'язаний лише з одним атомом урану. У попередніх роботах атом азоту завжди був зв'язаний із двома чи більше атомами урану. Із практичної точки зору - це дуже велике досягнення. Нітрид урану має дуже високу щільність енергії, високі стабільність і теплопровідність, що дозволяє використовувати сполуку U-N у нових високоефективних ядерних реакторах.
Вперше вдалося одержати стабільну молекулу нітриду урану з одним атомом азоту
Нова сполука нітриду урану являє собою керамічну сполуку, що містить безліч однакових молекул U-N. На відміну від всіх інших способів виробництва, фотоліз дозволяє виготовляти чистий нітрид урану із чітко заданими властивостями, що робить його придатним для практичного застосування. Перспективи його застосування величезні, і вчені вірять, що нітрид урану зможе змінити вигляд сучасної енергетики.

Володимир Циганенко

Цитування та використання будь-яких матеріалів порталу Etar на інших сайтах дозволяється лише з гіперпосиланням: www.etar.com.ua

в началов начало