Юрій Кондратюк – геній землі української
Особа Кондратюка продовжує залишатися загадковою.
Він залишив по собі незабутній слід, але
від нього
на
планеті Земля
не залишилося навіть могильного горбика...
Справжнє прізвище вченого Шаргей Олександр Гнатович. Народився Олександр Гнатович у Полтаві 21 червня 1897 року. Його батько Гнат Бенедиктович Шаргей – син полтавського лікаря, „вічний” студент. Спочатку батько навчався у Київському університеті, потім у Вищій технічній школі у Дармштадті, після повернення з Німеччини поїхав до Санк-Петербурга, де також продовжував навчання. Там він одружився з іншою жінкою (Оленою Петрівною Гоберман), але невдовзі захворів і помер в 1910 р.
Мати, Людмила Львівна Шліпенбах, веде свою гілку від баронського роду Швеції. Це про її предка в “Полтаві” О.С. Пушкіна сказано:
- “Пальбой отбитые дружины,
- Мешаясь, падают во прах.
- Уходит Розен сквозь теснины,
- Сдается пылкий Шлипенбах...»
Людмила Львівна Шліпенбах була вчителькою географії Києво-Подільської жіночої гімназії. Брала участь у студентській демонстрації протесту у відповідь на спалення у Петропавлівській фортеці народоволки Марії Вєтрової, була арештована і перебувала в Лук’янівській тюрмі. Там вона втратила здоров’я й померла в 1910 р., коли синові було 13 років.
Дитинство майбутнього вченого проходить в сім’ї родичів батька, в колі двоюрідних братів і сестер та під наглядом своєї бабусі Катерини Кирилівни і нерідного діда Якима Микитовича Даценків.
В Полтаві Олександр закінчує гімназію у 19 років зі срібною медаллю. В атестаті його було зазначено, що ця медаль дана „во внимание к отличным успехам в науках, особенно в физике и математике”. Юнак не знаючи праць Ціолковського, вивів основну формулу ракети для космічного польоту, запропонував принципово новий спосіб польоту на Місяць, з поверненням за допомогою багатоступневої ракети. Ці основні розрахунки та ідеї він виклав у чотирьох шкільних зошитах і це лягло в основу книги, яка була надрукована у 1929 р.
Після гімназії навчається в Петербурзькому політехнічному інституті.
У 1917 році його мобілізували в армію. В чині прапорщика він відправляється на Кавказький фронт. Там Олександра Гнатовича застає революція. Він повертається в Полтаву. Рідних не застає.
О. Г. Шаргея мобілізували в білу армію. На станції Бобринська він сходить з поїзда і йде в Смілу до своїх знайомих.
Деякий час Олександр Гнатович працює на ст. .Бобринська робітником по ремонту колії. Голодний 1921 рік прискорив переїзд Олександра Гнатовича Шаргея на роботу в Малу Виску Кіровоградської обл., де він працює механіком підприємств – млина і олійні, які розміщувалися тоді над берегом Висі.
І в Бобринську, і в Малій Висці Олександр Гнатович не припиняє досліджень в галузі космонавтики, дописує, переписує начисто книгу “Завоювання міжпланетних просторів”.
У ті роки ніхто не міг навіть подумати і побачити в обірваному, одягненому в лахміття чоловікові, генія, піонера космічної техніки. Лише близькі йому люди і рідні розуміли все. Бачили вони і всю складність революційного часу. Стали думати над тим, як працівнику млина, а з 1923 р. механіку кочегарки Маловисківського цукрозаводу змінити біографію, відкрити шлях у науку.
Перемогла думка мачухи, яка порадила своєму пасинкові змінити прізвище.
В Києві на вул. Саксаганського, де проживали друга дружина батька Олена Петрівна Гоберман з дочкою Ніною, помирає їх знайомий студент Георгій Васильович Кондратюк, родом з Волині. Документи покійного передають в Малу Виску. Після довгих роздумів Олександр Гнатович береться в Малій Висці на військовий облік як Юрій Васильович Кондратюк, 1900 року народження, син викладача гімназії з Волині. З цим прізвищем він входить в історію.
З Малої Виски починається трагічний шлях генія з чужим прізвищем та зміненою біографією.
У 1997 році світова громадськість відзначала 100-річчя від дня народження Ю.В. Кондратюка. Ювілейній даті присвячено видання творів піонера космонавтики.
Враховуючи великий інтерес до особи вченого, практичну неможливість ознайомитись із змістом книги (тираж 1100 екземплярів) підготовлені уривки з цього рідкісного видання.
“У серпні 1919 р. Київ захопили денікінці і під страхом розстрілу проводять нову мобілізацію. Мобілізують і О. Шаргея. І знову – втеча з білої армії.
1919 р., листопад – жовтень 1926 р., О.Г. Шаргей переховується і працює робітником, механіком, про що писали вище.
1925 р. рукопис “Про міжпланетні подорожі” направляє в Москву, в Головнауку, на предмет рецензування і видання.
В січні 1929 року книга Юрія Кондратюка, накладом 2000 примірників, вийшла друком у друкарні „Сибкрайсоюз”. Юрій Кондратюк розіслав свою книгу багатьом відомим вченим. Високу оцінку космічним розрахункам, викладеним у книзі, дав К.Є. Ціолковський і підтвердив те, що свої розрахунки і відкриття юнак зробив сам.
1939 р., 15 вересня засновується Проектно-експериментальна контора вітроелектричних станцій (ПЕКВЕС).
1939 р., 15 вересня – 1941 р., 6 липня – Ю.В. Кондратюк працює начальником проектного відділу ПЕКВЕС і керує проектуванням малопотужних вітроелектростанцій ВЕС-2-Д-20 на 100 кВт і ВЕС-2-Д-30 на 250 кВт.
Весною 1941 р. Ю.В. Кондратюк готувався до підйому, установки і наступного випробування на підмосковному полігоні ВЕС-2-Д-20 потужністю 100 кВт. Ця робота також супроводжувалася підготовкою і публікацією наукових статей, розробкою винаходів і оформленням заявок на видачу авторських свідоцтв.
21 червня 1941 р. Ю.В. Кондратюку виповнилося 44 роки (за документами – 41). Він не святкував день народження, цілковито поринувши у роботу на полігоні. Але усе перекреслила війна. Надійшла вказівка – вежу ВЕС не піднімати, щоб не створювати орієнтирів для фашистської авіації, роботи по ВЕС-2-Д-20 згорнути.
1941 р., 6 липня. Ю.В. Кондратюк відправляється добровольцем у дивізію народного ополчення Київського району м. Москви і зараховується червоноармійцем роти зв’язку стрілецького полку. Ця дивізія одразу ж відправляється на фронт.
1942 р., 23 лютого. Рядовий зв’язківець-телефоніст Ю.В. Кондратюк загинув на Орловській землі у Волховському районі (біля Кривцовського меморіалу).
Таким чином, завершення життєвого шляху Ю.В. Кондратюка невідоме. Як часто буває, у таких випадках, невідомість служить підставою для різного роду сенсації. Деякі стверджували, що частина рукописів Ю.В. Кондратюка потрапила до німецького ракетника Вернера Фон Брауна, більше того, говорили (і навіть писали), що якийсь Ю.В. Кондратюк працює у Фон Брауна. Однак ніяких доказів цих версій ні комісія радянських вчених, які вивчали німецьку ракетну техніку і документи, ні західні спецслужби не виявили”.
Книга Юрія Кондратюка потрапила також до бібліотеки американського конгресу. Американські науковці космічної програми польоту на місяць, використали розрахунки і пропозиції цієї геніальної праці у практичному здійснені програми.
Сучасному процесу національно-культурного відродження України властиве, за загальною думкою фахівців, поглиблення інтересу до історичного минулого, до особистостей, до творчої спадщини митців, вчених, інженерів, громадських та інших діячів, праця яких сприяла розвитку української культури і науки. Серед численних галузей особливе місце посідає енергетика.
Недостатні, як на наш погляд, дослідження і увага саме до “політехнічної історії” України дозволяють сьогодні закордонним засобам масової інформації, авторам різноманітних публікацій називати видатних українських учених, конструкторів, які волею обставин опинялися серед інших народів, своїми земляками. Деякі діячі “з українською долею” тобто ті, які вважали себе українцями за мовою, культурою, вихованням, розпочали свою творчу, наукову діяльність, реалізували свій талант на українських теренах. Але, на жаль, імена декотрих з них сьогодні невідомі широкому загалу.
Це стосується також видатного українського вченого в галузі промислової вітроенергетики Юрія Васильовича Кондратюка (Олександра Гнатовича Шаргея) (1897-1942), більше відомого в галузі теорії ракетних польотів. Адже Юрій Васильович Кондратюк – вчений винахідник, один із піонерів ракетної техніки й теорії космічних польотів. У своїй праці „Завоювання міжпланетних просторів (1929 р.” незалежно від Ціолковського К.Є. Юрій Васильович обгрунтував ідею використання гравітаційного поля небесних тіл для розв’язання польотів в космос, довів енергетично найвигідніші траєкторії космічних польотів, виклав теорію багатоступінчатих ракет, запропонував використовувати для ракетного палива деякі метали і неметали та їх водневі сполуки, передбачив створення проміжних міжпланетних баз та запропонував основне рівняння польоту ракети.
Сьогодні москвичі заявляють про свої права на Юрія Васильовича Кондратюка (Олександра Гнатовича Шаргея), бо з Москвою пов’язана його винахідницька діяльність у галузі промислової вітроенергетики, в тому числі завершення проекту потужної вітроелектростанції (ВЕС) для Криму. (Дещо з цього проекту, за свідченням М.В. Нікітіна, О.І. Злобіна та інших було використано для будівництва відомої Останкінської телевежі).
Микола Васильович Нікітін був молодшим від Ю.В. Кондратюка на 10 років, товаришував з ним і багато років працював разом.
Самим фантастичним проектом над яким вони працювали разом, за твердженням М.В. Нікітіна, було будівництво гігантської вітрової електростанції на горі Ай - Петрі в Криму, самої потужної у світі (12 000 кВт). Подібної, по потужності, немає і сьогодні. Ю.В. Кондратюк запропонував оригінальну схему розміщення ротора і статора генератора.
- Я не пам’ятаю, як там все було влаштовано, тільки знаю, що все, що звичайно стоїть на місці, у нього оберталось, а всі частини, що обертались – кріпились намертво – писав М.В. Нікітін.
Проект Ю.В. Кондратюка був прийнятий, а всі інші не змогли конкурувати з його пропозицією. Шефство над будівництвом вів Серго Орджонікідзе, який відповідав у ті часи за всю важку промисловість. Коли Орджонікідзе не стало (застрелився у 1937 р.), розпочалися репресії, правда Нікітіна і Кондратюка біда оминула, але будівництво вітрової станції зупинили.
Сьогодні в Україні є ліцензійні ВЕУ USW-56-100 (107,5 кВт). Крім того, на українських ВЕС встановлені ВЕУ АВЕ-250 С (200 кВт), ВЕУ-220 (220 кВт), ВЕУ-500 (500 кВт), ЕСО-0420 (420 кВт).Нині сумарна потужність українських вітрових електричних установок (ВЕУ) наближається до 80 МВт, і в країні діє Комплексна програма будівництва вітрових електростанцій.
Про свої права на Ю.В. Кондратюка заявляють і петербуржці, бо саме в Петербурзі він недовго навчався в політехнічному інституті та закінчив прискорений випуск школи прапорщиків; сибіряки також заявляють свої права на Ю.В. Кондратюка, тому що сім десятиліть тому він будував на сибірській землі зерносховища без жодного цвяха на 10000 т зерна; ізраїльтяни, які вважають, що Ю.В. Кондратюк – це дворянин Шамрай, котрий до глибокої старості дожив, працюючи в Ізраїлі.
Біографія видатного вченого досить складна, його життєва стежка повна трагізму, боротьби і таємничості.
Його прізвищем названа: траса, рухаючись по якій, ракета з людиною вперше попала на Місяць, кратер на зворотній стороні Місяця (навіть і тут він у вічній темноті), вулиця на околиці Києва по якій він ніколи не ходив...
Володимир Циганенко
Цитування та використання будь-яких матеріалів порталу Etar на інших сайтах дозволяється лише з гіперпосиланням: www.etar.com.ua
в начало