Прискорювач готовий знайти поки невиявлену гіпотетичну частинку

Великий адронний коллайдер (ВАК) набрав достатню кількість даних, які дають можливість відчути бозон Хіггса – гіпотетичну частинку, пошук якої є одним із головних завдань прискорювача.collider-process
Згідно даним, які виводяться на онлайновий монітор стану коллайдера, прискорювач досяг значення інтегральної світимості в п’ять зворотних фемтобарн. Інтегральна світимість виражається в зворотних пікобарнах або зворотних фемтобарнах. Один зворотний фемтобарн відповідає приблизно 70х1012 зіткненням частинок.
Для «вловлювання» бозона Хіггса вчені повинні накопичити достатньо велику статистику – набрати достатню велику інтегральну (накопичувальну) світимість, - данні про зустрічні удари частинок у прискорювачі. Шанси відкрити бозон Хіггса будуть великі, якщо коллайдер досягне інтегральної світимості від п’яти до 10 зворотних фемтобарн.
Ймовірність тієї або іншої події у фізиці частинок залежить від перерізу захоплюючого процесу, або, грубо кажучи, площі зіткнень.
Бозон Хіггса – останній невиявлений елемент сучасної теорії елементарних частинок, так названої Стандартної моделі.
Це гіпотетична частинка відповідає за маси всіх інших елементарних частинок.
Але теорія не дає можливість точно визначити масу бозона Хіггса. Вчені розраховують на те, що виявити цю частинку (або переконатись в тому, що її не існує) дадуть проведені експерименти на Великому адронному коллайдері (ВАК).

P.S.
colliderВеликий адронний коллайдер, скор. ВАК (англ. Large Hadron Collider, скор. LHC) - прискорювач заряджених частинок на зустрічних пучках, призначений для розгону протонів і важких іонів (іонів свинцю) і вивчення продуктів їх зіткнень. Коллайдер побудований в науково-дослідному центрі Європейської ради ядерних досліджень (фр. Conseil Europeen pour la Recherche Nucleaire, скор. CERN), на кордоні Швейцарії і Франції, неподалік від Женеви. ВАК є найбільшою експериментальною установкою у світі. Керівник проекту - Лін Еванс. У будівництві та дослідженнях брали беруть участь більше 10000 учених та інженерів з понад 100 країн. Великим названий із-за своїх розмірів: довжина основного кільця прискорювача складає 26 659 м; адронним - через те, що він прискорює адрони, тобто важкі частинки, що складаються з кварків; коллайдером (англ. collider - зіштовхувач) - через те , що пучки частинок прискорюються в протилежних напрямках і зіштовхуються у спеціальних точках зіткнення.

 

Володимир Циганенко

Цитування та використання будь-яких матеріалів порталу Etar на інших сайтах дозволяється лише з гіперпосиланням: www.etar.com.ua

на главную